Powered By Blogger

sobota, 18 lutego 2017

Szyjemy męskie spodnie na podstawie starych zniszczonych i za małych już :)

Witam wszystkich.

Dziś rano wybierając się na zakupy doszedłem do wniosku, że większość moich spodni jest za mała (za ciasna) bądź za krótkie nogawki itp problemy.
Pomyślałem,że można by było spróbować uszyć jakieś spodnie poświęcając jedną parę.
Ofiara mojego popołudniowego szaleństwa

Po południu rozprawiłem się ze starymi spodniami i pozostało mi z nich jedynie kilka elementów, które odrysowałem na szarym papierze. Oczywiście nie obyło się bez pomiarów mojej jakże niewymiarowej sylwetki i poprawienia odrysowania.
Ale tyle gadania. Czas na pokazanie i wytłumaczenie krok po kroku jak to wszystko się wydarzyło.

Zaczynamy



Zacząłem od usunięcia paska i szlufek aby dobrać się do reszty szwów.


Następnie odprułem kieszenie. Ważne jest aby odjąć także karczek. To ten element na tyle spodni u góry.


Elementy kładziemy na stole gdyż będą potrzebne w późniejszym czasie
 Zabieramy się za rozebranie nogawek. Powinniśmy mieć po rozpruciu 4 części.
 Odejmujemy kawałki materiału podszyte przy zamku rozporka.(lewa i prawa strona)
 Po wszystkim naszym oczom powinien ukazać się taki widok.

Rozpruwamy i odkładamy tylko najważniejsze elementy takie, których później użyjemy do sporządzenia wykroju oraz uszycia spodni.
Nie odejmowałem od nogawki tej małej kieszonki gdyż nie będę jej naszywał w nowym modelu.
Natomiast kieszenie przednie jak najbardziej trzeba odjąć od nogawek.

Na zdjęciu widać elementy, które posłużą nam do zrobienia wykroju:

-1/2 nogawki przód(lewa i prawa)
-1/2 nogawki tył(lewa i prawa)
-szlufki
-2 elementy podszycia przy rozporku
-pasek spodni 1 szt
-2 kieszenie tylne
-2 kieszenie przednie
-karczek spodni



Wykrój

Zaczynamy od przygotowania odpowiednio dużego papieru na którym będziemy odrysowywać nasze elementy.
Przydadzą się także:
-ołówek
-flamaster
-linijki
-ekierki
-centymetr krawiecki

Układamy na papierze jedną z nogawek(tutaj tył).
 Odrysowujemy naszą nogawkę. Ja dodałem miejscami wstępnie troszkę więcej gdyż spodnie z których odrysowuje były troszkę przyciasne.
 Mierzymy w którym miejscu znajduje się kieszeń i nanosimy ją na nasz wykrój
 tak wygląda wstępnie odrysowana moja nogawka wraz z kieszenią
 Tak samo postępujemy z drugą nogawką
 Pamiętajmy o podpisaniu gdzie jest tył i przód oraz zaznaczeniu wszelkich miejsc które chcemy pozostawić ze starych spodni. Później gdy już nie będziemy mieli   elementów spodni trudno będzie dojść co do czego.Dodajemy także wszelkie poszerzenia bądź zwężenia w miejscach które chcemy aby spodnie lepiej leżały.Zmierzmy się dokładnie i posprawdzajmy wymiary z rysunkiem. To bardzo ważne.
 Po ukończeniu poprawiamy po właściwych liniach flamastrem aby przy wycinaniu mieć pewność, że tniemy w odpowiednich miejscach

 Z resztą naszych elementów postępujemy analogicznie jak w przypadku nogawek.

 A tak wygląda nasz wykrój po wycięciu.

Pamiętajmy, że dobrze zrobiony wykrój to połowa sukcesu. To dzięki niemu nasze spodnie będą wygodne bądź nie.

Forma naszych spodni jest gotowa.Jeśli są jakieś pytania bądź sugestie zapraszam do komentowania.
Życzę owocnego rozpruwania starych spodni i wykonywania szablonów.


Składanie puzzli
czyli szycie


Z materiału(u mnie teksas) wycinamy elementy według przygotowanych form.

Nogawka przód - 2 razy (pamiętamy aby była to prawa i lewa bo w dwóch prawych niewygodnie będzie nam się chodzić. Po prostu będzie nas ściągać na prawo :) )

Nogawka tył - 2 razy (postępujemy jak wyżej)

Kieszenie tylne - 2 razy

Kieszenie przednie 2 razy (pamiętamy o lewej i prawej ). Wycinając worek do kieszeni pamiętajmy, że nie nadaje się do tego celu teksas, który jest za sztywny ani dzianina, która jest zbyt rozciągliwa.

Karczek - 1 raz

Pasek - 1 raz

Szlufki - 5 razy (tego elementu nie mamy w szablonach gdyż niema takiej potrzeby). Najprościej jest wymierzyć żądaną długość w następujący sposób:

  1. Mierzymy wysokość przyszytego już paska dodając 
  2. Dodajemy do tego wyniku 3 cm gdyż szlufka na dole jest wszyta poniżej paska( zwykle jest to około 2 cm. Ten dodatkowy 1 cm to miejsca na przyszycie)
  3. Szerokość szlufki gotowej 13 mm
  4. Dodajemy do tego 1 cm 
Podszycie rozporka - 1 raz (1 raz lewe 1 raz prawe )

Gdy mamy już wszystko przygotowane zabieramy się za zszycie ze sobą wszystkich elementów.
Pamiętamy o założeniu w maszynie igły do odpowiedniego materiału z jakiego będziemy szyć nasze spodnie. Do teksasu igły najczęściej mają kolor niebieski po czym łatwo je poznać.
Podaje to w takiej kolejności w jakiej uważam, że jest to najwygodniejsze.


Na zdjęciu widoczny jest zszyty już tył naszych spodni.

1a - Nadajemy kształt naszym kieszeniom zawijając materiał pod spód(około 1 cm)  i przeszywająć w odległości mniejszej niż centymetr. Chodzi o to aby igła załapała materiał z wierzchu i zakładkę, a jednocześnie pozostawić miejsce przy samym brzegu na drugi szew którym doszyjemy naszą kieszeń do nogawki. Wyjątkiem jest góra kieszeni, którą przeszywamy także przy samym brzegu.(czerwone zaznaczenia)



1 - Wyznaczamy gdzie mają być naszyte kieszenie na nogawki i przytwierdzamy za pomocą szpilek aby nam się nie poruszyły. Przeszywamy z lewej, prawej strony oraz dól kieszeni.

2 - Gdy mamy już naszyte 2 kieszenie przystępujemy do zszycia ze sobą lewej i prawej części tyłu nogawki. Składamy nogawki do siebie tak aby dolna nogawka była zwrócona kieszenią do góry, natomiast górna kieszenią do dołu. Przyłapujemy szpilkami na linii szycia i przeszywamy.
Przeszycie można zrobić na overlocku bądź na zwykłej maszynie ściegiem prostym ustawiony na 2.
Ja przeszyłem zwykłym prostym ściegiem gdyż później po zaprasowaniu szwów przeszyje w tych miejscach  po zewnętrznej stronie podwójną igłą. Nada to spodnią tradycyjnego wyglądu, jednocześnie zapobiegnie to strzępieniu się materiału od wewnętrznej strony. Przynajmniej będę taki efekt chciał uzyskać :)

3 - Pora na wszycie karczku. Składamy go na pół aby zaznaczyć szpileczka jego środek po czym rozkładamy go ponownie. Następnie układamy nasze nogawki kieszeniami ku górze, a karczek zewnętrzna stroną w stronę kieszeni.Ważne aby środek zaznaczony na karczku spasować ze środkiem naszych spodni czyli szwem który wykonaliśmy w punkcie 2. Przyłapujemy szpilkami i przeszywamy aby połączyć karczek z nogawkami.

4 - Nasz pasek składamy po całej długości na pół uważając aby zrobić to równo. Trzeba uważać żeby niepowstały fałdki i skręcenia materiału. Dla ułatwienia warto przeprasować ten element. To bardzo ułatwia składanie. Osobiście przeszyłem pasek w miejscu styku materiałów aby nic już nie uciekło.
Dalej postępujemy analogicznie jak przy wszywaniu karczku. Nie przejmujmy się, że zostanie nadmiar paska po obu stronach gdyż jeszcze musi to starczyć na przód.

W ten sposób mamy już zszyty tył spodni. Można w tym momencie przymierzyć już na siebie i zobaczyć czy kieszenie są w odpowiednich miejscach.

Następnym razem pokarze jak zszyć przód spodni oraz połączyć ze sobą elementy przednich kieszeni.

Miłego szycia i połamania igieł.












2 komentarze:

  1. Cieszę się że do świata blogowego dołączył męski punkt widzenia, stanowczo takich za mało. Trzymam kciuki za niekończące się pomysły :)
    PS - instrukcja jak najbardziej pomocna, sama odrysowywałam m.in. ulubione bluzy swoje, męża i jesteśmy mega zadowoleni.
    Od siebie mogę dodać iż rozprute elementy warto przed odrysowaniem wyprasować. Natomiast po odrysowaniu nieco wyprostować nogawki, są zbyt okrągłe przez to iż dopasowały się do naszych nóg, z nowym materiałem ten proces musi przebiec jeszcze raz :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem bardzo ciekawa, jak wyglądają teraz nowe spodnie :-)

    OdpowiedzUsuń